Ett steg i rätt riktning mot en kärnvapenfri värld!
9 April 2010Pressmeddelande från Liberala studenter den 9 april 2010
-Det historiska beslutet att förbinda sig att minska antalet av de så kallade ”strategiska kärnvapenstridsspetsarna”, som igår undertecknades av ledarna för de båda supermakterna USA och Ryssland, är ett välkommet beslut som visar att det finns en växande politisk vilja att närma sig visionen om en kärnvapenfri värld. Detta anser Christian Krekula, 2:e vice ordförande för folkpartiets studentförbund, Liberala Studenter.
-Även om de båda stormakterna kommer att ha tusentals kärnvapen kvar i reserv och en stor arsenal i ständig beredskap visar det nya samarbetsklimatet mellan USA och Ryssland att man är villiga att ta på sig ledartröjan för fortsatt nedrustning, det nya avtalet kommer därför också väldigt lägligt inför omförhandlingarna av icke-spridningsavtalet (NPT) som går av stapeln nästa månad, fortsätter Christian Krekula.
- Alldeles för länge har åsikten att kärnvapen skapar säkerhet fått breda ut sig, främst efter det kalla krigets slut då de allvarligaste säkerhetshoten nu snarare består av spridning av kärnvapen till diktaturer och i värsta fall till terroristorganisationer. Därför är gårdagens avtal ett uppvaknande och ett välkommet steg i rätt riktning mot en säkrare värld, fri från kärnvapen, avslutar Krekula.
Presskontakt
Christian Krekula, 2:e vice ordförande Liberala studenter, 0768-38 44 72
Carl-Otto Berg, generalsekreterare Liberala studenter, 0708-54 90 32
