Liberala studenter välkomnar Tobias Krantz som ny högskole- och forskningsminister
17 Juni 2009Tobias Krantz är en mycket erfaren politiker som har doktorerat i statsvetenskap vid Uppsala universitet och värdesätter akademisk frihet.
- Jag har svårt att komma på bättre personer till denna tjänst. Det är med stor glädje och höga förväntningar som jag ser fram emot vad Tobias Krantz kommer att göra för den högre utbildningen och forskningen. Det arbete som Lars Leijonborg har påbörjat med att frikoppla våra högskolor från staten är en oerhört viktig fråga som vi ser fram emot att Tobias Krantz driver vidare, säger Pär Gustafsson, ordförande Liberala studenter.
- Samtidigt som vi välkomnar Tobias vill jag passa på att tacka Lars Leijonborg för några fantastiska år som minister. Det är ett par väldigt stora skor för Tobias att fylla, och jag är övertygad om att han kommer att lyckas bra! avslutar Pär Gustafsson.
Presskontakt
Pär Gustafsson, ordförande Liberala studenter, 0761-45 01 10
Erik Åslin, generalsekreterare Liberala studenter, 0708-54 90 31
