Riksstyrelsen

Christoffer Heimbrand

Christoffer Heimbrand

Riksordförande

Funderar du på att engagera dig i Liberala Studenter eller vill du veta mer? Kontakta mig via christoffer.heimbrand@liberalerna.se.

Om mig

Mitt namn är Christoffer Heimbrand och jag är riksordförande för Liberala Studenter. Jag gick med i Liberala Studenter för att påverka men också för att möta likasinnade och lära mig mer. Det har jag också gjort. Liberala Studenter ska vara en tankesmedja och ett forum för verklig fri idédebatt samtidigt som vi kanaliserar studenters politiska engagemang och vilja att förändra samhället. Jag brinner särskilt för frågor som psykisk ohälsa, klimatpolitik och kampen mot hedersförtrycket.

Viktor Janrik

Viktor Janrik

Förste vice riksordförande

Civilpolitisk talesperson.
Kontakt: viktor.janrik@gmail.com

Elin Oskarsson

Elin Oskarsson

Andre vice riksordförande

Feministisk och socialpolitisk talesperson.
Kontakt: elinoskarsson@hotmail.com

Claes Ekstrand

Claes Ekstrand

Ledamot

Utrikes-, mänskliga rättigheters- och innovationspolitisk talesperson.

Kontakt: ccekstrand@gmail.com

Dagmar Grinneby

Dagmar Grinneby

Ledamot

HBTQ- och bostadspolitisk talesperson.

Kontakt: dagmar.grinneby@gmail.com

Frida Gommel

Frida Gommel

Ledamot

Rätts- och högskolespolitisk talesperson.

Kontakt: frida.gommel@liberalerna.se

Hannes Snabb

Hannes Snabb

Ledamot

Utbildnings- och integrationspolitisk talesperson.

Kontakt: hannes.snabb@liberalerna.se